Cornwall-ról

A saját mesém és a képek elé bemásolom majd mindig, ami a végső felkészülési anyagomban volt, az eredeti sokkal hosszabb lenne... Ráadásul gyakran ez kétnyelvű lesz, ne vegyétek felvágásnak sem kínzásnak, de néha kettőből sem igazán állt össze, mi tárul majd elém. :)

Jöjjön az első, a leghosszabb rész, általában Cornwall-ról:


Cornwall (korni nyelven Kernow) Angliának a Tamar folyótól és Devontól délnyugatra fekvő félszigeten elhelyezkedő legnyugatibb megyéje. Megyeszékhelye és egyetlen city jogállású települése Truro. Panorámája híres vad, mocsarakkal borított területeiről, hosszú, változatos és érintetlen tengerpartjáról és enyhe klímájáról. Cornwall a cornwalliak otthona. Ez a nép sok tudós és helybéli szerint a hat kelta nemzet egyike. Bretagne, az Ír-sziget, a Man szigetSkócia és Wales mellett, egyike a hat kelta területnek.

Cornwall az Egyesült Királyság egyik legszegényebb területe.

Cornwall egyedi kultúrája, különleges tájai és hűvös időjárása teszi a turisták kedvelt célpontjává annak ellenére, hogy az ország főbb turistacsalogató attrakcióitól messze fekszik. Három oldalról a La Manche és a Kelta-tenger szegélyezi, így itt több mérföldnyi tengerpart és szikla van. Az egyéb látványosságok közé tartoznak a mocsaras területek, a vidéki kertek és az erdős völgyek. Évente ötmillióan érkeznek ide, legtöbben az országon belülről.

Cornwall jelmondata korniul 'Onen Hag Oll', aminek jelentése: Mindenki.

Apró halászkikötők, öreg csempész fogadók, erős gránitgátak, pompás strandok, eldugott öblök és megannyi ringó halászhajó... A régi és az új érdekes keveréke e táj:  futurisztikus üvegpaloták és világszínvonalú galériák találkoznak itt az omladozó bányákkal és ősi mezővárosokkal. Túrázók és sziklamászók kedvenc terepe.

Cornwall jellegzetes látképét sokban befolyásolja az erős, az Atlanti-óceán irányából fújó szél. Megkapóan szép tájképe, romantikus halászfalvai, és érintetlen partvidéke rengeteg turistát csalogat Cornwallba, melynek legszebb, leghíresebb települései Polperro, St. Ives, Mousehole, Coverack, de itt találjuk a Normandiából ismerős Mont Saint Michel „kistestvéreként” számon tartott St Michael’s Mount-ot, Kynance Cove-ot, mely a világ egyik legszebb tengerpartja, valamint a Lands End-en helyet foglaló szabadtéri Minack Színházat.

Cornwall a Brit-sziget egyik félszigetének végén fekszik. Az északi és a déli tengerpartnak más a karakterisztikája. Az északi part sokkal nyíltabb, s ezért sokkal vadabb az itt található természet. Az egyszerűen csak High Cliffnek (Magas Sziklának) hívott szikla Boscastle és Tintagel között a legmagasabb egyenes falú kőtömb a maga 224 méteres magasságával. A másik részen nagy kiterjedésű, arany színű homokkal határolt tengerpartok is vannak, ami a terület egyik nagy turisztikai vonzerejét jelenti. A legfontosabb turisztikai célpontok BudeSt AgnesSt IvesPerranporthPorthtowanPolzeath, Fistral Beach, Lusty Glaze Beach and Watergate Bay és Newquay. A déli partot gyakran Riviérának nevezik, mert sokkal védettebb területen fekszik, és sok folyótorkolat van, mely biztonságos horgonyzóhelyet biztosít Falmouthnál és Foweynél. A terület belsejét kelet–nyugat irányú, terméketlen vad gerincek borítják, ahol elszórva gránitképződmények is vannak, mint például a Boodmin Moor, a megye legmagasabban fekvő területe.



Vitatkoznak még azon, hogy a terület védőszentje Szent MihálySzent Petroc vagy Szent Pirán, de legelterjedtebben az utóbbit tekintik és nemzetközileg is ő az elfogadott. Az ő jelképét tekintik a legtöbben Cornwall zászlajának, és március 5-ét, Szent Pirán napját a korni diaszpóra mindenhol megünnepli.

Sokan Szent Pirán zászlaját tekintik Cornwall zászlajának. Szent Pirán jelképe a fekete alapon fehér kereszt, aki egy történet szerint onnan vette ezeket a színeket, hogy egyszer megpillantotta a fehér ónt a fekete szén között, amikor megpróbálta felfedezni az ónt. Egy 1847-es történet ezt mondja Szent Pirán zászlajáról: Szent Pirán keresztje a korni emberek ősi jelképe. A régi Bretagne zászlaja a mai Cornwall zászlajának az inverze volt: fehér alapon fekete kereszt.

Sokan úgy gondolják, hogy a fehér jelképezi a fehér ónfémet, és a fekete az ónércet. Egy másik felfogás szerint a fehér a sötétségen átvilágító igazság fényét szimbolizálja.



Kóstold - ha erre jársz! Cornish Pasty: félkör alakú tésztában sült zöldséges hús. Cornish Ice Cream: sárgás színű és gazdag ízű, magas író tartalmú fagyi. Cornish Cream tea: tejföl és lekvár, pogácsa és egy csésze tea. Hogs Puddin:  grillezett vagy sült fűszeres fehér kolbász. StarGazy pite: szardínia tésztában sütve, a hal feje és farka kikandikál a megsült tésztából



***