Pozsony magyar emlékei

Nagyon felkészült, nagyon intelligens idegenvezetővel oda-vissza bejártuk kétlábon Pozsonyt... 👏😅

Sajnos úgy jártunk, hogy a két fő hely (Dóm és Érseki Palota) zárva volt előttünk, mert mindenki máson házasodott Pozsonyban. 🤩 a Várba a szabadodőnkben kínoztuk fel magunkat. 

A dómba pedig 2x is belógtunk, de nem lett teljes élmény.

Mai rengeteg kép: https://photos.app.goo.gl/35n3no2xowRWUC9S9

Pozsony szépen felújított óvárosában barangolunk. A város gazdag és fordulatos történelméből elsőként a mohácsi vésztől a XIX. század végéig tartó időszak eseményeinek színtereihez vezet sétánk. A három részre szakadt országban Buda, Esztergom és Székesfehérvár is török kézre került. A legfontosabb királyi és egyházi hivatalok, így a Magyar Királyi Kamara és a hercegprímási székhely is az új fővárosba, Pozsonyba költöztek, ahogy maga az országgyűlés is. A Várban őrizték a Szent Koronát, az ősi Szent Márton-székesegyház lett Magyarország koronázótemploma. Hallunk a koronázási ünnepségsorozatról, érintjük mi is koronázási menet útvonalát. Gyönyörködünk a barokk, gótikus, reneszánsz épített szépségekben és együtt fedezünk fel sok bájos mai részletet.

  • Tudta, hogy itt létesült Szent István idejében az első várispánság és nevét sokak a régi magyar Poson személynévből, a vár első ispánjának nevéből eredeztetik?
  • Hallott róla, hogy a monda szerint Pozsonynál süllyesztette el a várra támadó német hajókat Búvár Kund 1051-ben?
  • Gondolta volna, hogy a Habsburg Albert halálát követő trónviszályban Pozsony vára és városa szembe fordultak, és két éven át háborúban álltak egymással?
  • Mátyás király idejére esik Pozsony egyik fénykora, amikor bullával erősítette meg a várost kiváltságaiban, pallosjoggal ruházta fel, és a bolognai egyetem mintájára az egyik legrégibb európai egyetemet alapította itt Universitas Istropolitana néven.
  • Nem is gondolnánk, hányszor vált vérzivataros csatározások színterévé a XVII. századi Pozsony és környéke a protestánsok és az ellenreformáció hívei, a császárpártiak és felkelők között Bocskai István, Bethlen Gábor, Pázmány Péter, Wesselényi, Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc idejében.
  • Ismert Ön előtt, hogy 1563 és 1830 között a Szent Márton dómban 11 Habsburg-házi uralkodót koronáztak magyar királlyá és 8 királyi hitvest magyar királynővé?
  • Mit gondol, miért késlekedett Mária Terézia magyar királynővé koronázása 8 hónapon át, pedig uralkodása második aranykort jelentett Pozsonynak?
  • Gondolta volna, hogy a Dóm toronycsúcsára nem keresztet, hanem a magyar Szent Korona 164 cm magas, 150 kg súlyú rézből készült aranyozott mását helyezték a 300 éves koronázó-templomi múltat hirdetve?
  • Mindig festők, rézmetszők sokasága örökítette meg a díszes rendben a Prímás-palotától vonuló koronázási menetet, a Dómban tartott gondosan megtervezett ceremóniát, és az azt követő népünnepélyt. Manapság igyekeznek nagyszabású kosztümös játékok formájában mindezt turista csalogatóként bemutatni.
  • Tudta, hogy a reformkori pozsonyi országgyűlésen tette felajánlását gróf Széchenyi István a Magyar Tudós Társaság alapítására, vagy az, hogy az 1848-49-es magyar szabadságharc fontos törvényei is itt születtek?

    ​Késő délután, kirándulásunk zárásaként pedig ellátogatunk a magyar szecesszió gyöngyszeméhez, Lechner Ödön mesterművéhez, a Kék templomhoz. Érkezés Budapestre az esti órákban.

Az utazás kiemelt értékei:

  • az egykori országgyűlés székhelyére kirándulunk
  • belemerülünk az óváros építészeti emlékeibe
  • lehetőség pozsonyi kifli kóstolásra az egyik legautentikusabb helyen
  • kiváló idegenvezető
  • felsőkategóriás autóbusz​

Békefi György építész, Anima idegenvezetőnk ajánlása: 
"Töltsünk együtt egy szép napot Pozsony ősi városában, mely több mint három évszázadon át székesfővárosunk volt. Bármerre indulunk gazdag történelmünk emlékeire bukkanunk. Mintha minden ház, utcácska mesével várna minket. Azokon az utcákon lépkedünk, melyen oly sokszor hömpölygött magyar királyt vagy királynőt koronázásra kísérő fényesen pompázatos menet. Itt születtek azok a törvények, melyekből 1848-ban szabadságunk sarjadt és új polgári Magyarország születhetett. A felfedezésre csábító helyszínek sora kimeríthetetlen... Tartson velünk, várom szeretettel!"