Salzburg-ról
Ezt csak úgy egyben idemásolom, ha valakinek van kedve olvasgatni a városról vagy a képekhez, használhatja.
Salzburg-ra nem tudtam annyira felkészülni, mint München-re, itt nem írott anyagom volt, hanem nálam volt a könyv és amikor egy-egy templomba betértem, mindig elolvastam az oda vonatkozó részt a könyvből, de aztán már nem gépel(t)em be. Ez az összeállítás az alapja lett volna csak egy nagyobb irománynak, de már nem került rá sor.
Nagyjából ezeket a helyeket láttam, ezek képeivel találkozhattok az első részben, amit már megosztottam és majd a következőben, ami holnap vagy holnapután kerül ki.
A salzburgiak minden lehetőséget megragadnak, hogy „Wolferl” becenéven emlegetett, imádott zeneszerzőjüket ünnepeljék: múzeumokkal, számos koncerttel, sőt még egy alapítvánnyal is. Mozart ma is jelen van Salzburgban: számos koncert, fesztivál és idegenvezetés őrzi az emlékét.
A várost, ahol Wolfgang Amadeus Mozart született és felnőtt, méltán nevezik Mozart városának. Az ide érkező látogatók minden szegletben Mozart nyomaiba botlanak. Ausztria egyik legnépszerűbb múzeuma Mozart szülőháza a salzburgi Getreidegasse nevű utcában. Az eredeti hangszerek, bútorok és portrék, valamint egy korhűen rekonstruált polgári lakás hamisítatlan 18. századi időutazásra invitál. Mozart klavikordját viszont nem itt, hanem a Makartplatz-on álló Mozart-házban láthatják az érdeklődők, különleges multivizuális show, és a Mozarteum Alapítvány történetét bemutató új kiállítás mellett.Járja be az óvárost Mozart nyomában!
Gyakorlatilag az egész salzburgi óvárost tekinthetjük egyetlen, hatalmas Mozart-múzeumnak is.
A salzburgi hercegérsekek egykor igen sokféle hatást gyakoroltak a város és a környék életére. Ám a világi és egyházi uralkodók mellett egész sor további érdekes és kiváló salzburgi férfi és nő is hozzájárult Salzburg fejlődéséhez és hírnevéhez. Az első emeleten kialakított – művészet, tudomány, építészet, irodalom, zene, fényképezés, kézművesség, munka témákra épülő - kiállítás nekik állít emléket.
A Panorama Passage a Salzburg Museum és a Panorama Museum között kiépített földalatti folyosó. Ebben a párját ritkító átjáróban sokféle érdekességet láthatnak az érdeklődők, a Neue Residenz régészeti leletei mellett városmodelleket, művészi alkotásokat és Salzburg római kortól napjainkig tartó fejlődését dokumentáló történelmi adatokat.
A Salzburg Museum műcsarnoka (Kunsthalle) a Neue Residenz belső udvara alatt található. A két részből álló, multifunkciós termet átlátszó üvegfal borítja. A szokatlanul különleges helyiségekben minden évben három nagy kiállítást rendeznek.
Felfedező sétáját kezdje a Mozart-emlékműnél, ami 1842 óta őrködik a Mozartplatz fölött.
Itt, a 8. számú házban volt Mozart özvegye, Constanze utolsó lakása. Korábban a mai Café Tomaselli épületében is lakott, az Alter Markt/Churfürststraße sarkán. Érdemes kis kitérőt tenni a páratlan St. Peter temetőbe, Mozart Nannerl nevű nővérének sírjához. Nannerl az Universitätsplatz 18. sz. alatt is élt egy ideig. Az óváros jobb oldalán található St. Sebastian temetőben nyugszik Mozart édesapja, Leopold és felesége, Constanze is.
A Mirabell-kastélyt Wolf Dietrich érsek építtette 1606-ban kedvese, Salome Alt számára. Napjainkban romantikus esküvők kedvelt helyszíne. A Mirabell eredetileg olasz női név, a mirabile „csodálatra méltó“ és bella „szép“ kifejezések összevonásával jött létre. A Márványterem, a hercegérsek egykori díszterme napjainkban a világ egyik legszebb házasságkötő terme. Hajdan Leopold Mozart is muzsikált itt gyermekeivel, Wolfganggal és Nannerllel. Napjainkban rendszeresen tartanak itt esküvőket, üléseket és díjátadókat. Ezeken túl hangulatos kastélykoncerteknek is otthont ad a Márványterem. A Márványterembe vezető „angyalok lépcsője“ körül puttók és kerubok egész serege látható. A Mirabell-kastély igen mozgalmas történetre tekinthet vissza. A kastély ma a salzburgi polgármester és a városi közigazgatás székhelye.
A Mirabell-kertet Johann Ernst von Thun érsek 1690 körül újjáépíttette. A barokkra oly jellemző geometriai alakzatok mind a mai napig jól felismerhetők. Az átalakításnak köszönhetően a kertből a tekintet a dómra és a várra irányul, ami pazar látvány és egyben a történelmi városkép legfontosabb elemeit is felöleli.
A Pegasus-kút a Pegasus-lovasszoborral
A nagy szökőkút körül 4 szoborcsoport található, a 4 elemet szimbolizálják: tűz, levegő, föld és víz
A sövényszínház a Mirabell-kert nyugati részén található. Ez az egyik legrégibb szabadtéri színpad az Alpoktól északra. Nyáron többek között hagyományőrző műsorok színhelye.
A törpenövésű alakokból formált kert Johann Ernst Graf Thun korából származik. Eredetileg 28 untersbergi fehér márványból készült alakot mutatott be és a maga nemében Európa legrégebbi törpe szoborparkja.
A díszrózsa ágyásokból álló rózsakert közvetlenül a kastélytól délre található.
Az egykori Orangerie ma pálmaház.
A Mirabell-kert a Felsenreitschule és a Nonnbergi apátság mellett a „The Sound of Music“ című film és musical leghíresebb díszletei közé tartozik. Maria és a gyerekek a kastély előtti Pegazus-kút körül táncolva éneklik az ismert „Dó, ré, mi”- dalt. A jelenet végén a Trapp család a rózsák dombja előtti lépcsőkön sorakozik fel a fináléhoz. A nézők közben a Mirabell-kert és a vár varázslatos látványában gyönyörködhetnek.
Wolfgang Amadeus Mozart – rövid életrajz
Mozart 1756-ban született Salzburgban. Egykori lakóháza a Makartplatz-on és szülőháza a Getreidegasse közepén napjainkban rendkívüli gyermekkorának emlékeit őrző múzeum. Mozart a Salzburgban töltött, egész életét meghatározó évek után Bécsbe költözött, ott halt meg alig 35 esztendősen.
Wolfgang Amadeus Mozart Salzburg városában, pontosabban a „Hagenauer ház“-ban (mai címe Getreidegasse 9.) látta meg a napvilágot 1756. január 27.-én. Leopold Mozart „salzburgi nagyhercegi kamarazenész“ és Anna Maria Walpurga 7 gyermeke közül rajta kívül csak egyetlen egy maradt életben, legidősebb nővére, Maria Anna, ismertebb nevén „Nannerl“. Mindkét gyermek különleges zenei tehetséggel volt megáldva, ezt felismerve apjuk saját karrierjét hátrahagyva kizárólag az ő fejlődésükkel és szerepeltetésükkel foglalkozott.
A becsvágyó apa 1762-től kezdte tehetséges gyermekeit bemutatni Európa fejedelmi udvaraiban. A kis Mozart alig 6 évesen indult hosszú nyugateurópai utazásokra – Németországtól Belgiumon és Franciaországon át egészen Londonig. Itáliai tartózkodása zenei tudásának továbbfejlesztésére is szolgált.
Mozart ifjú éveiben a salzburgi udvari zenekar koncertmestereként tevékenykedett, eleinte fizetés nélkül, majd 1772-től már javadalmazás ellenében. Közben más állást keresve eljutott Itáliába, Bécsbe és Münchenbe is. 1773 őszén a család a Hannibalplatzon álló házba költözött. A Mozart lakóháza néven ismertté vált épület a mai Makartplatz 8 szám alatt található.
Az 1772-ben bekövetkezett kormányváltásnak köszönhetően Mozart végre valamivel rendezettebb életet tudott élni. Hieronymus Graf Colloredo érsek idején 1779-ben udvari orgonistaként újra az uralkodó szolgálatába állt. Az „Idomeneo“ opera 1781. június elején megtartott müncheni ősbemutatója után azonban Mozart összekülönbözött az érsekkel és távozott az udvarból.
Mozart Bécsben szabadúszó művészként, operaszerzőként és tanárként próbált megélni. 1782. augusztus 4.-én apja tiltakozása ellenére feleségül vette Constanze Webert. A házaspár ezután együtt utazott Salzburgba és Prágába. Hat közös gyermekük közül csak Karl Tomas és Franz Xaver Wolfgang érte meg a felnőttkort.
Mozart egyik utolsó sikeres operája az 1791. szeptember 6.-án Prágában bemutatott „Titus kegyelme“ („La Clemenza di Tito“) c. koronázási opera (KV 621). Nem sokkal később, a „Varázsfuvola“ (KV 620) bécsi (Freihaustheater) ősbemutatója után Mozart súlyosan megbetegedett. 1791. december 5.-én „forró köleshimlőben“ halt meg, 35 évesen. Utolsó műve, a „Rekviem“ (KV 626) befejezetlen maradt.
A Getreidegasse a salzburgi óváros szívében kanyarog. Bájos és egyedi látnivalói - többek között Mozart szülőháza - rengeteg látogatót vonzanak. A nagy nemzetközi divatmárkák üzletei mellett híres vendéglők és hagyományos helyi kereskedők is megtalálhatók.
A Getreidegasse házainak összetéveszthetetlen jellegzetessége a szépséges utcai portál és ablakok, amelyek az első emelettől felfelé jóval kisebbek, mint a földszinten. A legtöbb régi épület falán évszámok, a korábbi lakók nevei, vagy épp Isten szeme látható. A legnevezetesebb és egyben leglátogatottabb épület a 9. számú ház. Itt született 1756-ban Mozart, a világhíressé vált salzburgi csodagyerek.
A Getreidegasse átjáróházai: A salzburgi városkép, ill. építészet meghatározó elemei a különböző műalkotások mellett gyakran árkádokkal is díszített átjáróházak. Napjainkban leginkább bevásárló udvarok és galériák működnek bennük. A legismertebb talán a 3. szám alatt álló Schatz-Haus, amelyen keresztül az Egyetemtérre juthatunk ki. Az udvar egyik sötét falfülkéjében egy különösen megkapó dombormű rejtőzik, Madonna a gyermek Jézussal.
A Getreidegasse mint sétáló- és bevásárló utca: Mindenekelőtt a nagy nemzetközi divatmárkák erőteljes jelenlétét, a hagyományos helyi üzleteket és a sokféle vendéglátóhelyet kell megemlíteni. Ékszereket, népviseleti darabokat, trendi kiegészítőket, régiségeket, bőr- és papírárut, illatszereket éppúgy be lehet itt szerezni, mint élelmiszereket és mindenféle különleges csemegét. Aki erre jár, feltétlenül nézzen fel a feje fölé! A házak homlokzatán sorakozó, mívesen kidolgozott cégtáblák látványa igazán elbűvölő. A régimódi reklámtáblákat még ma is kézzel készítik a nagymúltú Wieber lakatosüzem mesterei.
A Getreidegasse eredeti neve Trabe-, Trab- vagy Trav-Gasse volt. Az elnevezés a „traben” azaz futni, trappolni szóból származik és valószínűleg a lovak ügetésére utal. Az idők folyamán előbb Tragasse, Traidgasse, aztán Getreidgasse, végül a mai formájában Getreidegasse lett belőle. Ebből a levezetésből is látszik, hogy a névnek tulajdonképpen semmi köze a benne szereplő „Getreide”, azaz gabona kifejezéshez.
A fényűzően helyreállított Neue Residenz épületében működő, számos elismerő kitüntetéssel díjazott Salzburg Museum páratlan a maga nemében. Különösen esztétikus bemutatói és értékes műalkotásai mellett fantasztikus multimédiás installációkkal is elkápráztatja látogatóit.
A „Hagenauer-ház“ híres lakói: a Mozart család: A Getreidegasse egyik épülete - egészen pontosan a 9. számú - különös figyelmet érdemel: ez ugyanis Wolfgang Amadeus Mozart szülőháza. A leghíresebb salzburgi itt látta meg a napvilágot 1756. január 27.-én. A család 1747-től 26 éven át élt a ház egyik 3. emeleti lakásában. Mozart itt töltötte gyermekkorát és fiatal éveit szüleivel, Leopolddal és Anna Mariával, valamint Nannerl nevű lánytestvérével. A család 1773-ban költözött a Makart-Platz-on álló lakóházba.
A híres zeneszerző szülőházát a világ minden tájáról érkező Mozart-rajongók és történelem iránt érdeklődő utazók tömegei keresik fel napjainkban is. A Nemzetközi Mozart Alapítvány 1880-ban létesített múzeumot Mozart szülőházában. A folyamatosan átépített és bővített, ma már egész éven át nyitva tartó múzeum megtekintése nem maradhat ki egyetlen Salzburgba látogató vendég programjából sem.
A múzeumban az érdeklődők egy órás séta keretében járhatják végig az eredeti lakóhelyiségeket. Az egykori lakásban egy tökéletesen rekonstruált korabeli polgári lakást alakítottak ki. Itt hamisítatlan 18. századi hangulat, használati tárgyak és bútorok repítenek vissza Mozart korának világába.
Mozart Salzburgban töltött éveit eredeti oklevelek, levelezés és sok emléktárgy dokumentálja.
A számtalan, még életében készült és kiállított portré segítségével a látogató személyes „képet“ alkothat a zseniális zeneszerzőről. A leghíresebb kiállítási tárgyak a történelmi hangszerek, köztük Mozart gyermekkori hegedűje és klavikordja.
Csodagyermekként megélt gyermekkora, utazásokkal töltött hosszú évei és rejtélyes halála: A Mozart szülőházában berendezett múzeum páratlanul árnyalt, gazdag információ anyagot tár elénk a Mozart-jelenségről. Az épület első emeletén kialakított, évente megújuló rendkívüli kiállítás még a legtájékozottabb Mozart-rajongók számára is mindig tartogat újdonságot.
Mozart lakóháza: A Mozart család 1773 és 1787 között élt a mai Makartplatz-on álló „táncmesterház“ néven is ismert épületben. A ház első emeletén található tágas, nyolc szobás lakás ma múzeum.
A Makartplatz 8. szám alatt álló ház írásosan dokumentált története egészen 1617-ig követhető vissza. A ház 1685-ig tulajdonképpen két épületből állt. A „táncmesterház“ kifejezést először 1713-ban említik. 1711-től ugyanis Lorenz Spöckner táncórákat tartott itt ifjú nemeseknek, hogy többek között ezzel is segítse felkészülésüket az udvari életre.
A Spöcknerékkel szoros barátságot ápoló Mozart család harmadik bécsi utazása után, 1773-ban költözött a házba. Ekkorra már a Getreidegasse-i szülőház szűknek bizonyult a nagy társasági életet élő Mozart család számára. Wolfgang Amadeus Mozart egészen Bécsbe költözéséig, 1781-ig élt a Makartplatz-on álló épületben. Édesanyja 1778-ban halt meg, lánytestvére Nannerl házasságkötése után, 1784-ben St. Gilgen-be költözött. Édesapja először egyedül, 1785-től rábízott unokájával, Leopold Alois Pantaleon-nal élt a lakásban.
Leopold Mozart 1787. május 28.-án bekövetkezett halála után a háznak több tulajdonosa is volt. 1944. október 16.-án egy repülőbomba elpusztította az épület kétharmadát. A megmaradt részt 1955-ben a Nemzetközi Mozart Alapítvány vásárolta meg. A lebombázott részen irodaház épült, amelyet az Alapítvány 1989-ben szintén megvásárolt. Ennek lebontása után, eredeti tervek alapján rekonstruálták Mozart lakóházát.
Mozart lakóháza 1996. január 26.-án nyitotta meg ismét kapuit. A múzeumban megtekinthető Mozart klavikordja mellett sok eredeti dokumentum és portré is. A kiállítás bemutatja a ház érdekes történetét, Mozart salzburgi éveit és a Mozart család életét. A zseni életművét egy multivizuális show, váltakozó rendkívüli kiállítások, koncertek és előadások keretében ismerhetjük meg közelebbről.Szánjon legalább 1,5 órát a Mozart-ház felfedezésére. A Salzburg Card kártya ingyenes belépést biztosít.
A kis kertes ház története 1791-ig nyúlik vissza, amikor Mozart állítólag a kis kunyhóban komponálta híres művét, A varázsfuvolát. Ekkor még a bécsi Freihaustheater kertjében állt, ahol az operát 1791 szeptemberében mutatták be. A kis ház 1873-ban a Mozarteum Alapítvány kezdeményezésére került Salzburgba.
A kis faház 2022 nyarán egy átfogó felújítási folyamatot követően ma a Mozart Residence belső udvarán áll. A múzeumlátogatásba fix attrakcióként épül be. A felújítás során a házat ugyanolyan zöldre festették, mint Mozart idejében.
Dómnegyed (világörökség)
A Salzburg belvárosának szívében található Dómnegyed páratlan kulturális nevezetesség. A dísztermekben működő kiállításokon megelevenedik a történelem, a különleges múzeumi körséta alatt lenyűgöző kilátás nyílik a városra. A mai Dómnegyedet a hercegérsekség egykori hatalmi központja – a Dóm és a Residenz – valamint a St. Peter bencés kolostor együttese alkotja. A látogatók mindössze egyetlen belépőjeggyel négy különféle múzeumot csodálhatnak meg. A Dómnegyed történelmi épületei a város barokk történetét bemutató különféle kiállításoknak adnak otthont.
A legpompásabb szökőkút – Residenzbrunnen: Öt pompás tér épült Salzburgban Wolf Dietrich von Raitenau hercegérsek ideje alatt, de ezek közül is a legszebbnek a Residenzplatz bizonyult, közepén a Residenz szökőkúttal. A tér megépülésének érdekében 55 középkori házat romboltatott le az építtetője. A szökőkút aminek közepéből egy szikla magasodik ki, amiből tengeri lovak igyekeznek előtörnie – egyike Európa legfontosabb barokk emlékműveinek. A város jelképeként tekint rá. Mozart szobra után ez a második legtöbbet fényképezett művészeti remek Salzburgban.
Körséta a Dómnegyedben: A Dómnegyedet bemutató körséta az Alte Residenz barokk dísztermeiben indul. A hercegérsekek egykori lakásául és egyben hivatali székhelyéül szolgáló épület felső emeletén található a páratlan Residenz Galéria, ahol a 16. és 19. század között élt és alkotott híres európai festők remekműveit lehet megcsodálni. További különlegesség: a Dóm boltíves teraszáról káprázatos kilátás nyílik Salzburg városára és a környező hegyekre.
A körséta a dóm északi oratóriumának pazar stukkókkal díszített termeibe vezet. Itt elsősorban időszaki kiállításokat rendeznek. A dóm belsejének igazi pompája leginkább az orgonaemelvényről tárul a látogató elé. A dóm déli oratóriuma ad otthont a Dómmúzeumnak, a gótikától a barokkig terjedő időszakból, a dómból és a salzburgi érsekség egyéb templomaiból származó műtárgyak gyűjteményének.
A Dómnegyedben tett látogatásunkat folytassuk a Művészeti és Csodakamrában (Kunst- und Wunderkammer) és a Hosszú Galériában (Lange Galerie). A körséta utolsó állomása a St. Peter Múzeum, amely a St. Peter Főapátság egyházi vonatkozású és egyéb műkincseit mutatja be.
Hohensalzburg fortress (világörökség)
A barokk belváros háztetői fölé magasodó Festungsberg hegyen áll Hohensalzburg erődítménye. Közép-Európa legnagyobb, teljesen megőrzött kastélya Salzburg nevezetessége, és 360 fokos kilátással vonzza a várost és környékét.
Az 1077-ben Gebhard érsek által építtetett erődítmény nagyban meghatározta Salzburg városképét. A későbbi uralkodók, Gebhard utódai tovább bővítették, fejlesztették. Mai külsejét 1500 körül, Leonhard von Keutschach idején nyerte el. Az erődítményt eredetileg azért emelték, hogy megvédje a fejedelemséget és az érsekeket az ellenséges támadásoktól. Ezt a funkciót kiválóan be is töltötte, az évszázadok során egyetlen ostromlójának sem sikerült bevennie.
A múzeumok a vár legkedveltebb látnivalói közé tartoznak: a Vármúzeumban az egykori hercegérseki udvari élet használati tárgyai láthatók; a Bábfigura Múzeum, a Régi Fegyvertár valamint a Rainer-Regimentsmuseum (salzburgi hadtörténeti gyűjtemény) ugyancsak időutazásra invitál. A vár harmadik emeletén találhatók a hercegi lakosztályok, amelyekhez a herceg díszterme vagy más néven az arany terem és a két arany szoba tartozik. A helyiségek berendezése eredeti és 1501/1502 óta változatlan. Különlegesen szép az arany terem, ahol az azúr- és királykék kazettás mennyezeten ragyogó arany csillagok az éjszakai égboltra emlékeztetnek és az arany szobában álló, gazdagon díszített cserépkályha. A vár érdekes újszerű élményeket is tartogat: a látogatók szórakozásáról egy mágikus színház és modern médiaállomások gondoskodnak.
A vár egész évben látogatható. 1892 óta nemcsak gyalog, hanem a Festungsgasseról induló siklóval is kényelmesen megközelíthető. További fénypont: minden vasárnap 11:45-kor fúvószene hangzik fel a vár trombitatornyából. A barokk fanfárok és ünnepi indulók hangja ilyenkor az egész salzburgi óvárost belengi. A több mint 900 éves vár ezenkívül a híres Salburgi Várkoncertek helyszíne is.
Salzburg Cathedral
St Peter (világörökség); A legrejtelmesebb hely – Szent Péter temető, katakombák
A néhol bizarr szobrokkal és díszes keresztekkel teli kis temető a világ legszebb és legöregebb temetői közé tartozik. Földjében híres személyiségek, művészek, tanult emberek és megbecsült kereskedők nyugszanak. Itt talált végső nyugalomra Mozart húga Nannerl Mozart, illetve Joseph Haydn öccse Michael Haydn is. A Petersfriedhof érdekességei közé tartoznak még a Mönchberg oldalába vájt katakombák, melyek egész évben látogathatóak. A kutatások szerint a kora keresztény időkben készítették őket.
A hellbrunni kastély-ra már nem volt idő. :)