Tehetség

Az épület, ami mellett-előtt nem tudok úgy elmenni, hogy meg ne álljak egy pillanatra, de mindenképp vessek rá egy sóvár pillantást, hogy de jó lenne egyszer oda bemenni... 

Nos, ma sikerült. Az Akadémián rendezték meg a Budapesti Tehetség Csúcsot. Egyik csúcs után a másikra járok... :) Ma kb 3-tól voltam jelen és az első két órát a megindultságtól, értékes előadások, beszélgetések hallatán gyakorlatilag végigpityeregtem, gáz vagyok. :) 

Az első kör egy beszélgetés volt, mindenki nagyon jó volt:


Azt hiszem, hogy valahogy mégis a cukrászfiú érintett meg legjobban, bölcs, fiatal, nagyon jófej fiú volt, aki a családot említve is simán azt mondta hogy Anyummal... :) A Hightech Pioner Balázs pedig többször édesanyját idézte (a szegénység zsenit szül), végül több előadó is felhozta ezt a félmondatot a későbbi előadásában.
Ezzel kezdtem:
Kerekasztal – Case Study – Magyar tehetséges fiatalok a világban –
Nemzeti Tehetség Program és Talentum Hungaricum Ösztöndíj
A Nemzeti Tehetség Program indulása óta a program számos fiatalt segített tehetségének kibontakozásában. A kerekasztal során a program által támogatott tehetségekkel beszélgetünk sikereikről, hogy az adott program mit adott nekik, hogyan befolyásolta karrierjüket, gondolkodásukat, jövőjüket.

Plenáris panelbeszélgetők: 
NFTÖ és Talentum Hungaricum nyertes diákok: Fröhlich Balázs egyedi elektromos motorkerékpár tervező mérnök, Janszó Orsolya operaénekes, a Hágai Királyi Akadémia hallgatója, Beri Áron zenész, többszörös NFTÖ győztes, a Snétberger Zenei Tehetség Központ korábbi hallgatója, Majzik Lionel asztrofotós, Szó Gellért mestercukrász, Möntör Máté többszörös NFTÖ győztes, a Metronom zenei társasjáték fejlesztője

Aztán rögtön jött egy előadás-blokk, hát egyik csodálatosabb volt, mint a másik, Vecsei Mikit már rég nem láttam ilyen közegben, megnyugodtam, hogy bár nagyon megőszült közben és látszanak rajta az évek, de még mindig olyan előadást tud tartani, hogy az ember levegőt sem vesz közben...
A hátrányos helyzetű tehetségek támogatásának eszközei

A tehetséggondozás egyik legnehezebb témája a tehetségvesztés, amely legnagyobb arányban a hátrányos helyzetű területeken, családokban fordul elő.
Ezt célzott programokkal, részben tehetségazonosítással, részben tehetségtámogatással (tehetségbarát iskolai környezettel, támogató családi háttér kialakításával), fejlesztéssel, mentorálással lehet elérni. Ugyanilyen fontos a tehetséges fiatalok (diákok) motivációs szintjének fenntartása.
Előadók:
Langerné Victor Katalin, társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár
Vecsei Miklós, a Felzárkózó települések programért felelős miniszterelnöki biztos
Csányi Erika és Dr. Radoszáv Miklós, Csányi Alapítvány
Snétberger Ferenc, a Snétberger Program alapítója – videóüzenet
dr. Papp Zsófia, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője, a Snétberger Program lebonyolítója
Peller Mariann, a Virtuózok alapítója

Radoszáv Miklós is nagyon jó volt, Snétberger pokoli őszinte volt, Peller M. is olyan őszinte szívvel beszélt a kis muzsikusairól, hogy nem lehetett nem megilletődni. 
Az épület gyönyörű, ahova néztem, csak ámultam...
Egy újabb kávészünet után is nagyon jó előadások jöttek:

Tehetségfelismerés és -azonosítás
A tudományos alapra helyezett tehetségazonosítás, tehetségfelismerés főleg az USA-ban és a Távol-Keleten (Szingapúr) bevett gyakorlat. Közép-Európában (Szlovénia, Horvátország) is történt hasonló fejlesztési kísérlet, de az EFOP 3.2.1 projekt keretei közt Magyarországon – az elmúlt hat évben – egyedülálló fejlesztés történt. A tehetségazonosítás tudományos alapjairól és eszközeiről, eredményeiről számolnak be az előadók, és ennek gyakorlati eredményeiről lesz szó – közérthető módon – a panelbeszélgetésben.
Előadók:
Prof. Dr. Mojca Juriševič, oktatáspszichológiai professzor a Ljubljanai Egyetem Pedagógiai Karán (Szlovénia)
Prof. Dr. David Yun Dai, amerikai és távol-keleti tehetséggondozási módszerek, programok szakértője, University of Albany (Amerikai Egyesült Államok)

Mindkét előadó nagyon jó volt a férfi különösen! A beszélgetést már nem tudtam végigvárni, de nagyon érdekelt pedig.
A tehetséget abszolút az ÚrIsten egyik legszebb, legcsodálatosabb ajándékának gondolom, és ha utat tud törni magának és beteljesedik, akkor pedig egyértelmű, hogy mi-ki is van mögötte. És muszáj mindenki egyként benne legyen, a pedagógus, felnőttek, rokon, család, barát, aki felismeri a talentumot és nem hagyni elveszni, segít jól sáfárkodni, és akkor ott a Tehetséges fiatal, gyermek, bárki aki mindent bele kell pakoljon a tehetségébe, de semmit nem ér, ha nem élvezi...
Sok gondolat kavarog bennem ennek kapcsán, nagyon örülök, hogy pár órát jelen lehettem és nagyszerű fiatalokat, előadókat hallhattam...