Közlekedés Párizsban


A közlekedésről

Egy ismertetőben ezt találtam, meg a többi részt is azt hiszem ugyanott: 
„Párizsi utazásunk során Párizsban bárhol is van a szállásunk nagyon egyszerűen juthatunk el a nevezetességekhez. A Párizsi tömegközlekedés kiváló az egész várost metro-, busz- és villamos vonalak hálózzák be.”
Az lehet, hogy behálózza, de hogy nagyon rosszul metszi egyik a másikat, az egészen bizos. 
Ráadásul torzak a térképek, ezért igazán tájékozódni csak az aluljáróban lehet és még ezután is újra kell nézni a megállós táblákat, hogy biztosan van –e olyan.


Metro
Az elsõ vonalat az 1900 évi Világkiállításra építették. Párizsban ma 16 metro vonal található 214 km hosszan, 300 megállóval és naponta 4 millió utassal. Minden látnivaló elérhetõ valamelyik vonallal. Érdemes napijegyet vagy gyűjtõjegyet vásárolni, annak ellenére, hogy egy jeggyel is addig lehet utazni bármennyi átszállással, amíg fel nem jövünk.”
Hát persze, ez is ki van találva, mert az ember annyiszor megy másfelé – mint ahogy szeretne, hogy nem győz útat válogatni és átszállni.
Még egy borzalom van, hogy alig van mozgólépcső és az átszállásoknak rengeteg lépcső van fel-le…

RER
Az RER-rel (gyorsvasút) Párizs elõvárosaiból és a repülõterekrõl könnyen megközelíthetõ Párizs belvárosa.”
Ez a legborzasztóbb közlekedési eszköz :) Csuda tudja, hogy mi merre megy, van amelyik 4-6 felé is ágazik és nagyon kevés megállója van, közben meg a térképen úgy néz ki, minth az egész város behálózná.
Ezzel jártunk úgy, hogy azt gondoltunk, irányban vagyunk. De nem voltunk, mert az ellenkező irányban kötöttünk ki. gondoltuk gyorsan kiszállunk és a másik oldalon meg visszamegyünk – mintha csak otthon mondjuk az Arany János utcánál kapnánk észbe. Nem ilyen egyszerű, mert fel kellett menni az alagútból – hosszas tanakodással eljutottunk idáig – meg hogy gyalog jobb lenne talán :) , és egész másik lejárón lemenni, hogy visszajuthassunk. Nagy lecke volt RER-ből :)


Gyalogosan
A városban a legegyszerűbb a gyalogos közlekedés. Maga Párizs nem nagy területen fekszik, így a látnivalók, nevezetességek könnyed sétákkal elérhetõek. Célszerű elõre megtervezni az útvonalat a google párizsi térkép-el és egy napra szervezni az egymáshoz közel esõ látványosságokat.”
Ez is megmosolyogtató, mert bár tényleg a gyalogosság a legegyszerűbb mindig, de azért könnyed sétáknak nem merném hívni a látnivalók bejárását, vagy nem 4 napra értendő? :)