Olvasásra szoktatás

 ... én megint pont nem állok jól, szóval jó inspirálódni...

"Nem lehet olyan életünk, hogy ne jusson legalább napi fél óránk olvasásra." - mondtam egyszer egy interjúban, sokat idézett mondat lett belőle, (nyilván úgy értettem, hogy legalább napi félórát), aztán sokan kérdezték tőlem, hogy hogyan is neveljék (vissza) magukat az olvasásra. 

A válaszaimból a évek során ez a szép hosszúra nőtt lista lett, amit rendszeresen megosztok itt, persze mindig bővítek egy kicsit rajta.

1. Nagyon jól lehet tömegközlekedés közben olvasni, én általában novellásköteteket és tényirodalmat olvasok útközben, egyéb olvasmányokkal párhuzamosan. Meglepően gyorsan fogynak így a könyvek. (Telefonon is lehet, és a hangoskönyv is jó, egy jó zajzáras fejhallgatóval ráadásul egész pihentető élmény tud lenni a metrózás. Én androidot használok, a kedvenc olvasó-appom a Moon+ reader, hangoskönyvhöz a Smartaudiobookplayer.)

2. Ébredés után szuper dolog rögtön egy verssel kezdeni a napot. Két perc, vagy kevesebb, de már nem telt betű nélkül a nap, ha minden jól megy a vers sorai időnkét fel-fel bukkannak nap közben is a gondolatainkban, ez nagyon szép élmény tud lenni. (Ha belevágunk akkor próbáljuk legalább három hétig betartani – ez minden új szokás kialakítására érvényes egyébként.) Aztán ha rákaptunk a versolvasásra, lehet verstárat építeni, lassan összeszedni azokat a fontos verseket, amik jó ha mindig velünk vannak – ezeket én le szoktam másolni magamnak (kézzel írni se ártana néha, nem beszélve a töltőtollak örömeiről – erről majd máskor) de a telefonomon is ott vannak, a Google Keepben tartom őket. Ma reggel Lator László Igazítsd egyenesre című nagyon-nagy versét olvastam el reggel hatkor, beszúrom a hozzászólásokba.

3. Érdemes párhuzamosan olvasni több műfajt, én általában egyszerre olvasok regényeket, novellás köteteket, tényirodalmat (sokszor tudományos ismeretterjesztő könyveket), esszéköteteket, versesköteteket és persze valamilyen szakácskönyvet. 

4. Kezdetben igyekezni kell ugyanakkor rituálisan betartani a napi olvasófélórát, ebéd után a kajakóma ideális erre, elalvás előtt is jó egy könyvvel elnyugodni, aki megteheti kezdheti mindjárt ágyban ezzel a napot. (Jó szabály, hogy a telefont ne legyen szabad bevinni a hálóba, ehhez persze nem árt egy ébresztőóra.) Egy ideje azt vettem észre, hogy rengeteget olvasok fürdőkádban. (vízálló e-könyv olvasóról). Nem kell hogy fél óra legyen, jó ha legalább annyi, és még jobb, ha több, hiszen semmibe nem lehet úgy belefeledkezni mint egy jó szövegbe.

5. Érdemes csatlakozni valamilyen olvasókörhöz, ne adj’ isten alapítani egy ilyet, meglepően jókat lehet beszélgetni könyvek ürügyén. (Amúgy is nagyon jó dolog a közös olvasás, nagyon jól meg lehet ezen keresztül ismerni a másik embert.) Biblióterápiás csoportok is vannak.

6. A legjobb kapcsolati terápia a felolvasás, olvassunk fel bátran azoknak akiket szeretünk, és vegyük rá őket is arra, hogy minekünk felolvassanak. (De a közös olvasás is élmény, esti közös én-idő: gyertyafény, halk jazz, finom bor, két jó könyv, közös kucorgás a kanapé két végén - kevés ennél szebb estét tudok elképzelni.) Házasságunk hajnalán felolvastam Annának a Svejket, ő nekem a Gyűrűk urát (többször is) aztán a Harmónia Caelestist, és még sok minden mást, - most épp Szabó Lőrinc Tücsökzenéjét olvassa nekem.)

7. Vegyünk elő újra régi kedves könyvünk, igazi önismereti gyakorlat tud lenni egy-egy újraolvasás.

8. Tele van az ország jó könyvtárakkal és kedves könyvtárosokkal. Érdemes rendszeresen könyvtárba járni, sokszor községi helyek is, ahol lehet beszélgetni, társasjátékozni, írókkal találkozni, szinte minden könyvtárban találhatóak szabadon elvihető könyveket tartalmazó polcok, ahol mindig lehet kincseket találni.

9. Inspirálóak tudnak lenni az online olvasó közösségek, a moly vagy facebook csoportok, online olvasás kihívások. 

10. Bátran és szenvedélyesen kell válogatni a könyvek között, ami nem fog meg, azt abba szabad hagyni, nálam az ilyenkor a szabály, hogy egy-két éven belül újra előveszem, hátha én voltam a hibás, és rosszkor talált meg a könyv. (Megtörtént nem egyszer.)

11. Rengeteg irodalmi est és író olvasó találkozó van, könyvfesztivál, könyvhét, Margó fesztivál - érdemes eljárni ilyenekre, egy-egy személyes találkozás is inspiráló tud lenni. (Most már online is sok ilyen van, nem ugyanaz, de mégis jó.)

12. Ajándékozzunk könyvet másoknak, ez sokszor késztethet arra, hogy mi magunk is elolvassuk, és könnyen lehet, hogy a megajándékozott könyvvel viszonozza az ajándékunk.

13. Inspiráló lehet egy e-könyv olvasó, hiszen mindig rengeteg könyv lehet így nálunk kedvünkre választhatunk. (A következő ponthoz is hasznos, pompás dolog, hogy mindig csak egy gombnyomásra a szótár.) A legújabbak pedig sokszor vízállóak – irány a fürdőkád. 

14. Olvassunk idegen nyelven, vagy kezdjünk emiatt nyelvet tanulni, ezzel két legyet ütünk egy csapásra. Ráadásul idegen nyelven bűntudat nélkül lehet ponyvát olvasni (csak azoknak persze, akiknek hajlamosak ebben a kérdésben lelkiismeret-furdalásra) én pl. minden megtanult nyelven rituálisan elolvasok egy EdMcbain krimit, mert az volt az első angol könyv amit 14 évesen elejétől végig elolvastam.

15. Olvassunk olyan szövegeket amiből készült film vagy dráma adaptáció, nagyon jó és tanulságos gyakorlat összevetni egymással a kettőt. Miért sikerült vagy miért nem?

16. Olvassunk felnőttként is bátran képregényeket – nagyon szép és izgalmas felnőtt képregények is vannak. (Idegen nyelven ráadásul gyorsan ad sikerélményt.) Most olvasom franciául a Tintint – boldog ember vagyok.

17. Én nem szeretek wc- olvasni, de sokak szerint jó ötlet ott is egy kisebb könyvespolc.

18. Ha nem lenne jó olvasófotelünk, és jó olvasólámpánk, akkor fontoljuk meg, hogy beszerzünk egyet, nagyon jó könyvvel bekuckózni. (Nekem egy stokke gravitym van, a világ legkényelmesebb olvasó és munka fotele, használtam vettem, nagyon megérte.)

19. Fizessünk elő valamilyen irodalmi hetilapra vagy folyóiratra – a friss lapszám is rendszerességre szoktat.  A teljesség igénye nélkül: Alföld, Bárka, Eső, Életünk, Jelenkor, Kalligram, Kortárs, Látó, Magyar Napló, Műút, Mozgó Világ, Műhely, Parnasszus, PRAE, Tempevölgy, Tiszatáj, Székelyföld, Új forrás,Vigília, Vörös Postakocsi, ráadásul ezeknek a folyóiratoknak a többsége igen nehéz helyzetben van, előfizetésünkkel a magyar irodalmat is támogatjuk. Jó ajándék is ez, a megajándékozott legalább egy évig emelgetni fog, amikor megkapja a friss számot.

Van egy remek online folyóirat olvasó is, a szofa.eu ahol egyszer több lapra is előfizethetünk.  (Ezenkívül természetesen minden olvasó ember figyelmébe ajánlom még az Élet és Irodalom című hetilapot, és a Litera.hu irodalmi portált - mindkettő nagyban segíti a kortárs szépirodalomban való tájékozódást. )

20. Nagyon sok jó könyves podcast van már magyarul is, érdemes ezeket is kipróbálni. A Lírástudók nevét én találtam ki, a Buksónak többször is vendége voltam, de temésztesen ezek kívül is van még számtalan.(Linkeljétek a kedvenceteket a hozzászólásokba,)

21. Érdemes egyes hangoskönyveket célzottan valamilyen rendszeresen végzett tevékenységhez kötni, én például pár éve edzés közben útleírásokat hallgatok (most éppen Peter Matthiessen amazóniai utazásást), úszás közben (igen, létezik vízálló mp3 játszó) meg Weöres Sándor verseit - nagyon érdekes ennek a pszichológiája, sokszor azért várom, hogy súlyzózhassak, mert tudni akarom, hogy eljut-e vajon a főhős végre az óceánig.

(Nyilván tudnám és fogom is majd ezt még folytatni - de a ti tippjeitekre is kíváncsi vagyok – írjátok meg, nektek milyen szokás segít, vagy segített.)

A képen az első nagy közös könyvespolcunk a régi lakásunkból, és egy igen kényelmes, azóta sajnos szétült és elkopott olvasófotel.

Forrás: https://www.facebook.com/100044573493279/posts/pfbid02XMLnSNT7iE4srBZvRD5Mb7uvRqHGxGVLCArEZCAMeV5Azb1jZ8bPj1m4LhAFEm26l/?app=fbl